Epiduralin Anatomisi
05 Temmuz 2024

Epiduralin Anatomisi

Epidural Nedir?
Epidural, ilaç veya kontrast maddenin spinal kordun epidural alanına enjekte edildiği tıbbi bir uygulama yoludur. Epidural analjezi ve epidural anestezi gibi teknikler bu uygulama yolunu kullanır. Epidural, uzmanlar tarafından bazı analjezik ve lokal anestetik ajanların yanı sıra diagnostik (örneğin, radyokontrast madde) ve terapötik (örneğin, glukokortikoid) kimyasal maddelerin uygulanması için kullanılır. Epidural teknikler genellikle epidural alana yerleştirilen bir kateter vasıtasıyla ilaç enjeksiyonu gerektirir. Enjeksiyon, omurilik içindeki veya yakınındaki sinir lifleri yoluyla sinyal iletimini bloke ederek ağrı hissi kaybına neden olur.

Epidural ve Spinal Anestezi Arasındaki Farklar
Spinal anestezi, serebrospinal sıvı içine lokal anestetik bir ilaç enjekte edilen bir tekniktir. Bu teknik epidural anestezi ile benzerlik gösterir. İnsanlar genellikle bu iki tekniği karıştırır. Bu ikisi arasındaki farklar şunlardır:
  • Epidural analjezi veya anestezi sağlamak için spinal analjezi veya anesteziye göre daha büyük dozda ilaç gerekir.
  • Spinal enjeksiyonlar spinal kordun delinmesini ve hasar görmesini önlemek için bel omurlarının alt kısmında gerçekleştirilirken, epidural enjeksiyon vertebral kolon boyunca (servikal, torasik, lumbar veya sakral) yapılabilir.
  • Spinal ile omurilik yolunu kullanmaktansa epidural rota kullanarak segmental analjezi veya anestezi elde etmek daha kolaydır.

Epidural alan, kemikli omurilik kanalının içindeki boşlukta ve aynı zamanda dura materin dışındadır. Aralarında dura iç yüzeyi ile temas halinde olan ve araknoid adı verilen başka bir zar vardır. Omuriliği çevreleyen beyin-omurilik sıvısı araknoid tarafından tutulur. Yetişkinlerde, omurilik L1 ve L2 arasındaki disk seviyesinde sona erer; bunun altında, cauda equina bulunur. Bu nedenle, lomber epidural enjeksiyonlarda omuriliğin yaralanma riski düşüktür.

Epidural Tekniği
Herhangi bir maddenin epidural alana enjeksiyonu ile ilgili prosedürler, komplikasyonlardan kaçınmak için operatörün teknik olarak yeterli olmasını gerektirir. Epidural bir iğne yapılması, bağlar boyunca ve basınç altındaki tabakanın delinmesini engellemek için potansiyel epidural bölgesinde bir iğneyi kemiklerin arasına sokma şeklindedir. İğnenin ucunun epidural alana yerleştirilmesinden sonra, bir kateter iğneden geçirilir. Daha sonra kateter üzerinden iğne çekilir. Genellikle kateter epidural alanın 4-6 cm içine yerleştirilir. Kateter, tipik olarak yapışkan bant ya da pansumanla cilde tutturulur ve böylece yerinden çıkması önlenir.

Epidural Ajan Seçimi
Ağrı kesici olarak epidural alan bir kişi lokal anestetik, opioid veya her ikisini birden alabilir. Lokal anesteziklere lidokain, mepivakain, bupivakain, ropivakain ve kloroprokain dahildir. Genel opioidler ise hidromorfon, morfin, fentanil, sufentanil ve pethidin içerir. Bunlar, intravenöz olarak enjekte edilecekleri zaman küçük dozlarda enjekte edilir. Klonidin veya ketamin gibi diğer ajanlar da bazen kullanılır.

Doğum Sırasında Epidural Analjezi
Çoğu vakada epidural analjezi ağrıyı etkili bir şekilde keser. Azot oksit, opioidler, TENS ve doğumdaki analjezinin diğer yaygın yöntemlerinden daha etkilidir. Bu nedenle, epidurallar doğum sırasında en çok kullanılan anesteziler olmuşlardır. Hem anneye hem de bebeğe yan etkileri azaltmak için ilaç seviyeleri düşük tutulmalıdır. Doğumda epidural kullanımı sonrasında anne genellikle ağrı hissetmez ama baskıyı hissetmeye devam eder. Epidural klonidin, doğum sırasında analjezinin yönetimi için kapsamlı incelemelerden geçirilmiştir.

Epidural Analjezinin Yan Etkileri
Epidural alan içindeki lokal anestetik ilaçlar, ağrı taşıyan sinirleri bloke etmenin yanı sıra diğer sinir türlerini de doza bağlı olarak bloke edecektir. Bupivakain, yanlışlıkla intravenöz olarak verildiğinde, sinirlilik, ağızda karıncalanma, kulak çınlaması, titreme, baş dönmesi, bulanık görme veya nöbetlere neden olur ve bunları depresyon izler.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Epidural Anestezi Felç Riski

Epidural Anestezi Felç Riski

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Epidural Doğum Nedir?

Epidural Doğum Nedir?

Sezeryan Epidural Doğum Sonrası

Sezeryan Epidural Doğum Sonrası

Epidural Analjezi Nasıl Uygulanır?

Epidural Analjezi Nasıl Uygulanır?

Epidural Yan Etkileri Nelerdir?

Epidural Yan Etkileri Nelerdir?

Epidural Anestezi Nedir?

Epidural Anestezi Nedir?

Epidural Nedir? Epidural Avantajları ve Riskleri

Epidural Nedir? Epidural Avantajları ve Riskleri

Epidural Anestezi Sonrası

Epidural Anestezi Sonrası

Epidural Sezeryan Nedir?

Epidural Sezeryan Nedir?

Doğumda Genel Anestezi Mi Epidural mi?

Doğumda Genel Anestezi Mi Epidural mi?

Epidural Kateter Takılması

Epidural Kateter Takılması

Epidural Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Epidural Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Epidural Anestezi Riskleri Nelerdir?

Epidural Anestezi Riskleri Nelerdir?

Epidural İğnesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Epidural İğnesi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Epidural Sezeryan Riskleri Nelerdir?

Epidural Sezeryan Riskleri Nelerdir?